fbpx
TwitterFacebookYoutubeRSS
  • Inici
  • Notícies
  • 11 i 12 de maig: Vila Gegantera Gironina a Sant Joan de les Abadesses

11 i 12 de maig: Vila Gegantera Gironina a Sant Joan de les Abadesses

Un any més, i ja en són 26, la Coordinadora de Colles Geganteres de les Comarques Gironines organitza la Vila Gegantera Gironina. Enguany, és un orgull per a la Colla Gegantera i Grallera de Sant Joan de les Abadesses i per al poble en general que s'hagi escollit la nostra vila per acollir aquesta celebració.

GEGANTS-webDurant el cap de setmana de l'11 i el 12 de maig, la fal·lera gegantera s'apoderarà de Sant Joan de les Abadesses amb un munt d'activitats que comptaran amb la participació de petits i grans. Dissabte ja començaran les activitats amb, entre d'altres, la cercavila de capgrossos de les colles convidades per la Vila Vella, que seran acompanyats pels infants del poble que durant les setmanes prèvies a la cita hauran construït les seves pròpies figures en un taller organitzat per l'AMPA de l'IE Mestre Andreu.

El plat fort, com sempre, serà el diumenge al matí amb la Vila Gegantera, l'acte central de la celebració, en el que s'espera comptar amb la presència de totes les colles. També serà el moment per veure una escultura de commemoració de la cita, que servirà com a record i homenatge d'aquesta gran festa de les colles de les comarques gironines. La novetat d'enguany serà un concurs d'Instagram, amb la col·laboració del Grup Fotogràfic Abadesses.

La Colla Gegantera de Sant Joan de les Abadesses ja fa molts mesos que treballa en aquesta trobada, que només havia fet parada al Ripollès una vegada fins ara.

PROGRAMA VILA GEGANTERA SANT JOAN DE LES ABADESSES

DISSABTE 11/05/2019

11 h - VILETA
Recorregut de capgrossos i gegantons creats pels infants de Sant Joan de les Abadesses amb la col·laboració de l'AMPA IE Mestre Andreu. Si tens un capgròs o un gegantó, porta'l i participa! Vermut al finalitzar el recorregut
Inici recorregut: passeig Comte Guifré

16 h - CAPGROSSOS I GEGANTONS
Recorregut de capgrossos i gegantons de totes les colles vingudes d'arreu de la província de Girona. Els participants de la vileta també estan convidats a fer el recorregut. Berenar per a les colles participants al finalitzar
Inici recorregut: plaça Pompeu Fabra

19 h - CONEIXEM SANT JOAN
Visita guiada gratuïta per les colles participants, a càrrec de l'Alt Ter
Punt de trobada: Oficina de Turisme – Palau de l'Abadia

21 h – SOPAR PER LES COLLES PARTICIPANTS
Sopar de germanor
Punt de trobada: Pavelló Municipal d'Esports

DIUMENGE 12/05/2019

8.30 h - PLANTADA I ESMORZAR PER LES COLLES PARTICIPANTS
Plantada de gegants
Lloc de la plantada: plaça San Luis Potosí
Lloc esmorzar: Pavelló Municipal d'Esports

10.30 h - ESCULTURA VILA GEGANTERA
Monument en commemoració a la primera Vila Gegantera a la nostra vila, realitzat per Toni i Quim Llamas. Amb la intervenció d'un representant de la Colla Gegantera.
Punt de trobada: plaça Catalunya

11 h - INICI RUA VILA GEGANTERA
Rua pels carrers de la nostra vila per lluir els gegants de totes les colles. Si tens un capgròs o un gegantó, porta'l i participa!
Inici recorregut: plaça San Luis Potosí

13.30 h - BALL DE LA VILA GEGANTERA GIRONINA
Lloc del ball: plaça Barcelona

14.30 h – DINAR PER LES COLLES PARTICIPANTS
Dinar de germanor
Punt de trobada: Pavelló Municipal d'Esports

CONCURS D'INSTAGRAM

 Durant el cap de setmana fes fotos i penja-les a Instagram amb l'etiqueta #VilaGeganteraStJoanAb. Hi haurà premis a l'originalitat, a la espontaneïtat, a la composició... 
Cliqueu aquí per veure les bases.

1r premi: cap de setmana per a 2 persones a la casa rural El Janpere
2n premi: entrades per a 2 persones a tots els concerts del Festival del Comte Arnau
3r premi: dinar o sopar al restaurant La Ruta del Ferro

  

LOGOS-GEGANTS-BOCARTELL-gegants-amig

ACTIVITATS